GigList Roundup: your guide to the gigs London has to offer this week, featuring Molly Burch, Black Midi, The Bay Rays, The Magic Numbers, Cabbage, Courtney Marie Andrews, Flohio, Free Money, Insecure Men, Sports Team, Anteros, Squid, Jenny Moore and more.

Monday, 3rd December
Beans On Toast @ Rough Trade East | 7.30pm
Courtney Marie Andrews + Andy Jenkins @ Union Chapel | 7.00pm
Flavien Berger + Wu-Lu + Jerskin Fendrix @ Village Underground | 7.30pm
George Boomsma + Mesadorm @ Sebright Arms | 7.30pm
Human @ Hoxton Square Bar & Kitchen | 7.30pm
Insecure Men + Hotel Lux + Talk Show + Italia 90 @ 100 Club | 7.00pm
Jesse Jo Stark @ The Shacklewell Arms | 8.00pm
Lil Reek @ Camden Assembly | 7.00pm
Mac Ayres @ The Garage | 7.00pm
Malcolm Middleton @ Moth Club | 8.00pm
Master Peace + Ys Tekdinner + Louie Le Vack + Sendawg + Ntn12 + Proton + Acesiz + Cosmo @ The Old Blue Last | 7.00pm
Mcbaise + Meat Candy @ The Victoria | 7.30pm
Ms. Lauryn Hill + Cory Henry + Shabazz Palaces + Digable Planets @ The O2 | 7.00pm
Muse @ Royal Albert Hall | 7.00pm
Nikhil @ St Pancras Old Church | 7.30pm
Nothing + Suburban Living @ Oslo | 7.30pm
Oi Va Voi @ Islington Assembly Hall | 7.30pm
Ride: Unplugged @ EartH | 8.00pm
Tamino @ Omeara | 7.30pm
The Bronx + Flogging Molly + Face To Face + Lost In Stereo @ O2 Shepherd's Bush Empire | 6.00pm
Unloved @ Hoxton Hall | 7.30pm
Wwwater + Lyzza @ The Waiting Room | 7.30pm
You Me At Six + Marmozets + The Xcerts @ O2 Academy Brixton | 7.00pm

Tuesday, 4th December
Andy Jenkins @ Rough Trade East | 7.00pm
Bexey @ The Underworld | 7.30pm
Black Pumas @ Courtyard Theatre | 7.30pm
Bliss Signal + Beneath + Chal Ravens + Scalping + Silver Waves @ Corsica Studios | 7.30pm
Bruno Major @ KOKO | 7.00pm
Dub Pistols @ Jazz Cafe | 7.00pm
Ed Harcourt @ The Tabernacle | 7.00pm
Gregory Alan Isakov + Joe Purdy @ O2 Shepherd's Bush Empire | 7.00pm
Jack Cheshire @ Paper Dress | 7.45pm
Jenny Moore + Merlin Nova @ Servant Jazz Quarters | 7.30pm
Josh T. Pearson + Daniel Blumberg (Solo) @ St John on Bethnal Green | 7.30pm
Micah P Hinson @ Oslo | 7.30pm
Molly Burch + Rocheman @ The Lexington | 7.30pm
Nils Frahm + Szun Waves @ Eventim Apollo | 7.00pm
Only The Poets @ Hoxton Square Bar & Kitchen | 7.30pm
Paint @ The Shacklewell Arms | 7.30pm
Rexx Life Raj + Sophie Faith @ Thousand Island | 7.00pm
Spector @ The Dome | 8.00pm
The Good, The Bad And The Queen @ EartH | 7.30pm
The Lottery Winners @ The Old Blue Last | 8.00pm
Tremonti + The Raven Age + Disconnected @ O2 Forum Kentish Town | 7.00pm
Younghusband @ The Victoria | 7.00pm
Younghusband @ Village Underground | 7.00pm

Wednesday, 5th December
A Perfect Circle + Chelsea Wolfe @ Wembly Arena | 6.30pm
Aka George + Raphaella @ Thousand Island | 8.00pm
Austin Lucas + Warshy + El Morgan @ New Cross Inn | 7.00pm
Balafre + Earhart + Hummah @ The Victoria | 7.00pm
Bea1991 @ The Glove That Fits | 8.00pm
Billy Cobham @ Jazz Cafe | 7.00pm
Black Midi + Bas Jan + Squid @ Corsica Studios | 7.00pm
Buffalo Tom @ Electric Ballroom | 7.00pm
Cypress Hill @ O2 Academy Brixton | 7.00pm
Duds + Black Country, New Road @ Moth Club | 7.30pm
Feng Suave @ Sebright Arms | 8.00pm
Fontaines D.C. + Hotel Lux @ The Lexington | 8.00pm
Gold Baby @ The Waiting Room | 7.30pm
John Joseph Brill @ Servant Jazz Quarters | 7.30pm
Josh T. Pearson + Nadine Khouri @ St John on Bethnal Green | 7.30pm
Millie Turner + Roken @ Paper Dress | 7.45pm
Nautilus Pompilius @ O2 Forum Kentish Town | 7.00pm
Nils Frahm + Szun Waves @ Eventim Apollo | 7.00pm
Proxyland + The Desert + Make Friends @ The Old Blue Last | 7.30pm
Pvmnts + Shaded @ The Underworld | 7.30pm
Shame @ Rough Trade East | 1.00pm
Shame @ Rough Trade East | 7.00pm
Skeletonwitch + Mantar @ The Dome | 7.00pm
Solidarity Not Silence Benefit: The Tuts + Dream Nails @ Oslo | 7.00pm
The Good, The Bad And The Queen @ EartH | 7.30pm
The Magic Numbers @ Islington Assembly Hall | 7.00pm
Unloved @ Hoxton Hall | 7.30pm
Years & Years @ The O2 | 6.30pm

Thursday, 6th December
All Saints + Jetta + Asher Knight @ Eventim Apollo | 7.00pm
Billy Cobham @ Jazz Cafe | 7.00pm
Broken Hands @ Boston Music Room | 7.00pm
Clawfinger @ O2 Academy Islington | 7.00pm
Curse Of Lono @ Borderline | 7.00pm
Emma Mcgrath @ The Islington | 8.00pm
Eyre Llew + Black Doldrums + Fever Dream @ The Victoria | 7.00pm
Flohio @ Corsica Studios | 7.30pm
Free Money @ Sebright Arms | 7.30pm
Graceland + Nactus Kunan + Shrimp Eyes @ The Old Blue Last | 7.30pm
James Tw @ Thousand Island | 7.30pm
Jockstrap “An Evening With Strings” + Svetlana @ St Pancras Old Church | 7.30pm
Joji @ Heaven | 7.00pm
Kalpa + Floral Scene + Self Help @ Paper Dress | 7.45pm
Kamaal Williams @ Electric Brixton | 7.00pm
Kelora @ The Waiting Room | 8.00pm
Mellah + Pizzagirl + Harlea @ The Lexington | 7.30pm
Midland + Desure @ O2 Shepherd's Bush Empire | 7.00pm
Miles Kane + Cabbage + The Mysterines @ O2 Academy Brixton | 7.00pm
Nathan Grisdale @ Camden Assembly | 7.00pm
Pinegrove @ The Garage | 6.30pm
Popcaan + Burna Boy @ Wembly Arena | 6.30pm
Sevdaliza @ Barbican Centre | 7.00pm
The Good, The Bad And The Queen @ EartH | 7.30pm
The Honey Colony: Lafawndah + Bonnie Banane + Tirzah + Elheist + Kelsey Lu + Nídia @ Southbank Centre | 8.00pm
Uniting Of Opposites @ Southbank Centre | 7.30pm
Warm Brains @ The Shacklewell Arms | 8.00pm
Yung Tory @ Redon | 7.00pm
[Spunge] @ O2 Academy Islington | 7.00pm
Bad Kids @ Camden Assembly | 9.30pm
Cheap Thrills @ Camden Assembly | 9.30pm

Friday, 7th December
Amigo The Devil + Jason Charles Miller @ Borderline | 7.00pm
Beabadoobee @ St Pancras Old Church | 8.00pm
Bmx Bandits + Popguns @ The Lexington | 7.30pm
Chynna + Raheaven @ Corsica Studios | 7.30pm
Deaf Havana + Idkhow + Stereo Honey @ O2 Academy Brixton | 7.00pm
Demi Portion + Kinkai @ Jazz Cafe | 7.00pm
Équipe De Foot + Super Paradise @ The Victoria | 7.00pm
Fish @ Islington Assembly Hall | 7.00pm
Iceage + Warmduscher + Helm + Astrid Sonne @ EartH | 7.30pm
James + The Charlatans @ Wembly Arena | 6.30pm
K The Infinite + Outss + Jerome Leetz @ Camden Assembly | 7.00pm
Kalmah + Vreid @ The Dome | 7.00pm
Lucero + Will Hoge @ The Garage | 7.00pm
Omyo @ O2 Academy Islington | 6.30pm
Ralph Mctell @ Southbank Centre | 7.30pm
Sam Clark + Gorgers + Tallulah + Thru Colours + Cashino @ The Old Blue Last | 8.00pm
Sg Lewis @ Printworks | 7.00pm
Sons Of Viljems + V4V + Ama//Mizu + Uyuni @ Paper Dress | 7.45pm
Sports Team + Anteros + Lady Bird + Wild Front @ House of Vans | 7.00pm
The Bay Rays @ Hoxton Square Bar & Kitchen | 7.30pm
The Electric Landladies @ Boston Music Room | 8.00pm
Thee Mvps @ The Shacklewell Arms | 8.00pm
Wstr + Hey Charlie @ The Underworld | 7.00pm
A History Of Pirate Radio: Dj Sticky & Nu-Birth @ Camden Assembly | 9.30pm
Acid Arab + Deborah Ipekel @ Phonox | 9.30pm
Dan Shake + Byron The Aquarius + Jamie 3:26 + M.A.X & Danny Langan @ Fabric | 11.00pm
Gimme! Gimme! Gimme! Abba After Midnight @ Moth Club | 10.00pm
Golf Alpha Bravo Presents @ The Social | 7.00pm
Ultimate Power Presents Christmas Party! @ O2 Forum Kentish Town | 9.00pm

Saturday, 8th December
Amusement Parks On Fire + Deja Vega @ Oslo | 7.00pm
Anjunadeep + Yotto, Luttrell + James Grant + Jody Wisternoff + Ashworth + Kidnap (Uk) + Dee Montero + Dosem + Gallago + John Monkman + Modd + Eli & Fur @ Printworks | 12.00pm
Battitude: Abdoujaparov + Drunken Dolly + Nick Parker & The False Alarms + Time Dilation Unit + Subliminal Girls @ Brixton Windmill | 3.00pm
Ben Ottewell + Holiday Oscar @ Borderline | 7.00pm
Caleborate @ Five Miles | 7.30pm
Cast + Stillia @ O2 Forum Kentish Town | 7.00pm
Graham Day & The Gaolers + Galileo 7 @ The Lexington | 8.00pm
Grove Street Families + Splitknuckle + Injury Time @ The Old Blue Last | 7.30pm
Ian Shaw And Claire Martin's Early Xmas Cracker @ Southbank Centre | 7.45pm
Native Dancer @ Jazz Cafe | 7.00pm
Sons Of An Illustrious Father @ Omeara | 7.00pm
The Human League + Midge Ure's Band Electronica @ Eventim Apollo | 7.00pm
Workin’ Man Noise Unit @ The Shacklewell Arms | 7.30pm
Crush @ Camden Assembly | 9.30pm
Esa @ Phonox | 9.30pm
Locomotive Disco: Wolf Music + Moomin @ Oslo | 9.00pm
Nights Shades + The Ponces + Lovers Club + Das Clamps @ Paper Dress | 7.45pm
Omar S + Flo Real + Joshua James @ XOYO | 9.30pm
Rpr Soundsystem (All Night Long) @ Fabric | 11.00pm
Sigma (Dj Set) @ Dreamland | 9.00pm
Yves + K.R.E.A.M + Oh Annie Oh @ Sebright Arms | 12.00pm

Sunday, 9th December
Aaron Carter @ Borderline | 7.00pm
Alunageorge @ Omeara | 7.00pm
Bryde + Lyla Foy + Paradisa @ Sebright Arms | 8.00pm
Capital's Jingle Bell Ball: Years & Years + Sigala + Mabel + Jess Glynne + Jax Jones + Clean Bandit + Zara Larsson + Cheryl + Jason Derulo + Little Mix @ The O2 | 6.00pm
Chase Atlantic @ O2 Academy Islington | 7.00pm
Cky @ Electric Ballroom | 7.00pm
D-Block Europe @ KOKO | 7.00pm
Dan Baird + Homemade Sin @ Bush Hall | 7.30pm
Gazelle Twin @ Oval Space | 8.00pm
Holy ‘57 + Citrus + Bluto @ The Old Blue Last | 8.00pm
Jean Toussaint Sextet @ Jazz Cafe | 7.00pm
Loscil @ Southbank Centre | 7.45pm
Peter Murphy + Desert Mountain Tribe @ O2 Academy Brixton | 7.30pm
Subsonica @ O2 Shepherd's Bush Empire | 7.00pm
Sundays At Phonox: Dax J @ Phonox | 4.00pm
The Briefs + Miscalculations + More Kicks @ The Lexington | 7.00pm
The No Frills Folk Club @ Brixton Windmill | 7.00pm
Trevor Hall + Will Evans @ Scala | 7.30pm
Samuel + Marcelo Tag B2B Venkman + Andrea Dave + Zucchi @ Fabric | 11.00pm