GigList Roundup: your guide to the events London has to offer this week, featuring Slaves, The Holydrug Couple, Swimming Tapes, U.S Girls, The Japanese House, Scout Niblet, Sunflower Bean, Miya Folick, Amyl And The Sniffers, Jon Hopkins, HMLTD, Juanita Stein and more

Monday, 19th November
Alela Diane @ Union Chapel | 7.00pm
Alessi's Ark + Charlotte Carpenter @ The Islington | 8.00pm
Dashboard Confessional + Black Foxxes @ KOKO | 7.00pm
EFG London Jazz Festival: Near East Quartet + Kyungso Park @ Southbank Centre | 7.45pm
EFG London Jazz Festival: Orphy Robinson's Astral Weeks @ Southbank Centre | 7.30pm
Fiona Silver + Daisy Coburn @ The Old Blue Last | 8.00pm
Gary Numan + Chris Payne @ Royal Albert Hall | 6.45pm
Jay Critch + I Am Next + Sam Wise + Chrisdaprince @ Electric Brixton | 7.00pm
Jim Ghedi & Toby Hay @ The Social | 7.00pm
Joel Baker @ Oslo | 7.30pm
Kagoule @ Moth Club | 7.00pm
Killing Cartisano @ Servant Jazz Quarters | 7.30pm
Lambert & Dekker + Tony Njoku @ Hoxton Square Bar & Kitchen | 8.00pm
Mary Lattimore + Lucinda Chua @ The Lexington | 7.30pm
Mur-Man @ Sebright Arms | 7.30pm
Nervus + Great Wight @ Boston Music Room | 7.00pm
Omar Apollo @ The Pickle Factory | 7.30pm
Richard Bona @ Jazz Cafe | 7.00pm
Sam Amidon @ Cadogan Hall | 7.00pm
Seth Lakeman + Martin Harley @ Islington Assembly Hall | 7.00pm
Sipprell @ The Waiting Room | 7.30pm
Speak, Brother @ Paper Dress | 7.45pm
St. Paul And The Broken Bones + The Americans @ Roundhouse | 7.00pm
Sundays & Cybele @ The Shacklewell Arms | 7.30pm
The Dead Daisies @ O2 Academy Islington | 7.00pm
Tirzah @ Village Underground | 7.30pm
Tom Adams + Alexander Carson @ St Pancras Old Church | 7.30pm
Zach Said + Lady Sanity + Jamie Grey @ Electrowerkz | 7.30pm

Tuesday, 20th November
65Daysofstatic @ Village Underground | 7.30pm
Amber Mark @ Oslo | 7.00pm
Christine And The Queens @ Eventim Apollo | 7.00pm
EFG London Jazz Festival: Eddie Parker's Debussy Mirrored Ensemble @ Southbank Centre | 7.45pm
EFG London Jazz Festival: Stanley Clarke & The Headhunters @ Southbank Centre | 7.30pm
EFG London Jazz Festival: Youn Sun Nah @ Southbank Centre | 7.30pm
Fatoumata Diawara + Teme Tan @ EartH | 7.00pm
Haarm @ The Waiting Room | 7.00pm
Highasakite + Ryd @ Omeara | 7.00pm
Hothouse Flowers @ O2 Shepherd’s Bush Empire | 7.00pm
Huntar + Onr. + Tim Chadwick @ Hoxton Square Bar & Kitchen | 8.00pm
Idris Ackamoor & The Pyramids @ The Dome | 7.30pm
Ill Considered + Robert Stillman @ Archspace | 7.00pm
Jc Satan @ The Shacklewell Arms | 7.30pm
Jess Glynne @ The O2 | 7.00pm
Kat Eaton @ Thousand Island | 7.00pm
Kojey Radical + Etta Bond @ KOKO | 7.00pm
Lil Pump + Splurge @ O2 Academy Brixton | 7.00pm
Listener + Hope + Coldbones @ Borderline | 7.00pm
Luke Howard + Vlmv @ Bush Hall | 7.30pm
Marteria + Casper @ O2 Academy Islington | 7.30pm
Metric + James Hersey @ O2 Forum Kentish Town | 7.00pm
Noah Kahan + Etham @ The Garage | 7.00pm
Only Girl @ Secret Location | 8.00pm
Pagan @ The Old Blue Last | 8.00pm
Professor Green + Alice Chater + Dream Mclean @ Electric Ballroom | 7.00pm
Richard Bona @ Jazz Cafe | 7.00pm
Sharky @ Bermondsey Social Club | 7.30pm
Sheafs @ Boston Music Room | 7.00pm
Sick Love @ Paper Dress | 7.45pm
Swimming Tapes + Moon Balloon @ Moth Club | 7.00pm
The Aces @ Dingwalls | 7.30pm
The Holydrug Couple @ The Lexington | 8.00pm

Wednesday, 21st November
A + Wheatus + Inme @ O2 Shepherd’s Bush Empire | 7.00pm
Afro Celt Sound System @ Barbican Centre | 8.00pm
Antonio Sánchez & Migration @ Jazz Cafe | 7.00pm
Axel Flovent + Sam Lerner @ Borderline | 7.00pm
Bicep @ Printworks | 7.00pm
Blue Statue + Lushon Feare + Day @ Paper Dress | 7.45pm
Brent Cowles @ Thousand Island | 7.00pm
Christine And The Queens @ Eventim Apollo | 7.00pm
Crewel Intentions + Martha Skye Murphy @ Electrowerkz | 7.30pm
Easy Life @ Moth Club | 7.00pm
EFG London Jazz Festival: Evening With Remo Anzovino @ Southbank Centre | 7.45pm
EFG London Jazz Festival: Komeda's Incarnations @ Southbank Centre | 7.30pm
Florence + The Machine @ The O2 Arena | 6.30pm
Gazel + Maija Sofia @ The Pickle Factory | 7.00pm
Gloria @ The Lexington | 7.30pm
Jade Bird + Ferris & Sylvester + Rusty Clanton @ Electric Brixton | 7.30pm
Jake Morley @ The Islington | 7.30pm
Jon Boden & The Remnant Kings @ Union Chapel | 7.00pm
King Nun @ Camden Assembly | 7.00pm
Kurupt Fm + P Money & Little Dee + Scott Garcia @ O2 Forum Kentish Town | 7.00pm
Larkin Poe + Downstairs @ Islington Assembly Hall | 7.00pm
Lovebites @ O2 Academy Islington | 7.00pm
Luke Marzec @ The Waiting Room | 7.00pm
Lump + Farao @ The Garage | 7.30pm
Mast & Phoenician Blinds @ Archspace | 7.00pm
Michael Rault + Max Bloom + Foundlings @ The Stags Head | 7.30pm
Mutant Monster @ Oslo | 7.30pm
Netta @ Heaven | 7.00pm
Pyjæn + Lushandverdant @ Rye Wax | 8.00pm
Samantha Harvey @ O2 Academy Islington | 7.00pm
Scout Niblett + The Legend! @ The Victoria | 7.30pm
Seinabo Sey @ Courtyard Theatre | 7.30pm
The Japanese House @ Scala | 7.30pm
The Saxophones + Cult Party + Dana Gavanski @ St Pancras Old Church | 7.30pm
The Shakers + Shiners @ The Old Blue Last | 7.30pm
The Virginmarys @ Hoxton Square Bar & Kitchen | 8.00pm
Thumper + Just Mustard + Bicurious @ The Shacklewell Arms | 8.00pm
Unknown Mortal Orchestra + Yuno @ Royal Albert Hall | 7.30pm
We Were Promised Jetpacks + Fiskur @ Bush Hall | 8.00pm
Zoe Wren And Minnie Birch @ The Slaughtered Lamb | 7.30pm

Thursday, 22nd November
Anne-Marie + Mahalia + Kojey Radical @ O2 Academy Brixton | 7.00pm
Basement + Joyce Manor + Ecca Vandal @ O2 Forum Kentish Town | 7.00pm
Bicep @ Printworks | 7.00pm
Biig Piig @ Peckham Liberal Club | 7.00pm
Bloxx + Vistas @ Borderline | 7.00pm
Chasing Deer @ Bush Hall | 7.30pm
Collocutor + Diabolical Liberties @ Archspace | 7.00pm
Duckwrth @ Oslo | 7.30pm
EFG London Jazz Festival: Bugge Wesseltoft + Magnus Öström + Dan Berglund @ Southbank Centre | 7.30pm
EFG London Jazz Festival: Stan Sulzmann's Neon Orchestra @ Southbank Centre | 7.45pm
Florence + The Machine @ The O2 Arena | 6.30pm
Israel Nash + Treetop Flyers + Brent Cowles @ Scala | 7.30pm
Jmsn + Duendita @ Heaven | 7.00pm
Joshua Burnside @ The Waiting Room | 7.30pm
Juniore + Hear @ The Victoria | 7.30pm
Latenight Honeymoon + Average Joe @ The Old Blue Last | 8.00pm
Little Brother Eli @ O2 Academy Islington | 7.00pm
Lusts @ The Shacklewell Arms | 8.00pm
Maisha @ Ghost Notes | 8.00pm
Moss Kena @ Camden Assembly | 7.00pm
Out Of Order Festival: Famous + Moonoversun + Drip Gloss @ The Social | 7.00pm
Pip Blom + Haze @ The Lexington | 8.00pm
Pitchshifter + Earthtone9 @ The Garage | 7.00pm
Sonny @ Thousand Island | 7.00pm
Sunflower Bean + Miya Folick + Jesse Jo Starck @ EartH | 7.00pm
Talos @ Omeara | 7.00pm
Teme @ Bermondsey Social Club | 7.30pm
The Travelling Band + Waiting For Smith + Elle Mary @ Paper Dress | 7.45pm
The Wave Pictures + Charles Watson @ KOKO | 7.00pm
Therapy? @ O2 Academy Islington | 7.00pm
U.S. Girls + Black Country New Road @ Islington Assembly Hall | 7.00pm
Ulrich Schnauss + Szun Waves @ Oval Space | 7.00pm
Vennart + Pijn @ The Dome | 7.00pm
Wardruna @ O2 Shepherd’s Bush Empire | 7.00pm
Winter Mountain @ The Slaughtered Lamb | 7.30pm
Bad Kids @ Camden Assembly | 9.30pm

Friday, 23rd November
808 State @ KOKO | 7.30pm
Arkells @ Heaven | 7.00pm
Arun Ghosh @ Corsica Studios | 8.00pm
Bicep @ Printworks | 7.00pm
Calluna + Blackaby @ Paper Dress | 7.45pm
Danny Goffey + Junior Bill @ Thousand Island | 6.30pm
David Thomas Broughton + Laura Cannell @ St John on Bethnal Green | 7.30pm
Del Bromham & Friends + Pearl Handled Revolver @ Borderline | 7.00pm
Ducking Punches + Spanish Love Songs + We Bless This Mess @ Boston Music Room | 7.30pm
EFG London Jazz Festival: Camilla George + Sarah Tandy @ Southbank Centre | 7.45pm
EFG London Jazz Festival: Phronesis + Supersilent @ Southbank Centre | 7.30pm
Emerson Snowe + Honkies @ Sebright Arms | 8.00pm
Floacist @ Jazz Cafe | 7.00pm
Frogleap @ The Dome | 7.00pm
Hamzaa @ St Pancras Old Church | 7.00pm
Hmltd + Famous @ Studio 9294 | 9.00pm
Hopscotch: Kawala + Apre + Sunsilva @ Camden Assembly | 7.00pm
Jodie Abacus @ Omeara | 7.00pm
Josh Savage @ The Islington | 6.00pm
Juanita Stein + John J Presley @ Courtyard Theatre | 7.30pm
Kississippi & Tancred + The Winter Passing @ Moth Club | 7.30pm
Kit Downes @ Southbank Centre | 1.00pm
Louis Cole + Norrbotten Big Band @ Jazz Cafe | 7.00pm
Lucien Parker @ Hoxton Square Bar & Kitchen | 7.30pm
Macc Lads @ O2 Academy Islington | 6.00pm
Medicine Boy @ The Waiting Room | 7.00pm
Nothing But Thieves + Demob Happy @ Alexandra Palace | 6.30pm
Nothington @ New Cross Inn | 7.00pm
One Acen @ Electric Ballroom | 7.30pm
Pitchshifter + Earthtone9 + The Sixpounder @ The Garage | 7.00pm
Reef @ Dreamland | 7.30pm
Roni Size @ Electric Brixton | 10.00pm
Songdog @ The Slaughtered Lamb | 7.30pm
Soundcarriers + Gloria + Strange Majik @ The Victoria | 7.30pm
St. Tropez @ The Shacklewell Arms | 8.00pm
Stitched: Jordan Cook @ The Social | 7.00pm
Table Scraps + Meat Candy + Dead Naked Hippies + Human Pet @ The Old Blue Last | 8.00pm
The Damned @ O2 Shepherd’s Bush Empire | 7.00pm
Yakul + We Are Leif @ Archspace | 7.00pm
Bad Company + The Prototypes + Phace + Ratpack + Billy Bunter + Hybrid Theory X Trilla @ Fabric | 11.00pm
Buffalo Boogie @ Hoxton Square Bar & Kitchen | 8.00pm
Hunee + Marie Davidson + Intergalactic Gary + Jon K + Patrick Little @ XOYO | 9.30pm
Ukf On Air: Notion @ Camden Assembly | 9.30pm
Upsammy + Ccl + R.O.S.H. @ The Waiting Room | 10.00pm

Saturday, 24th November
Bearcubs @ XOYO | 7.00pm
Bo Gritz + Mummy + Sans @ The Old Blue Last | 8.00pm
Ceti + Apteka + Dying Vision + Snake Eyes @ Boston Music Room | 7.00pm
Cykada + Run Logan Run @ Archspace | 7.00pm
Cykada + Run Logan Run @ Servant Jazz Quarters | 7.30pm
EFG London Jazz Festival: Being Well @ Southbank Centre | 12.45pm
EFG London Jazz Festival: Jazz Is For Everyone @ Southbank Centre | 11.30am
EFG London Jazz Festival: Madeleine Peyroux + The Anthem Tour @ Southbank Centre | 7.30pm
EFG London Jazz Festival: Sarah Jane Morris Sings John Martyn @ Southbank Centre | 7.45pm
EFG London Jazz Festival: The Jazz Line @ Southbank Centre | 3.45pm
EFG London Jazz Festival: Way In To The Way Out @ Southbank Centre | 6.00pm
Esben & The Witch + Hilary Woods @ The Dome | 7.30pm
Honne + Jeffe @ O2 Academy Brixton | 7.00pm
Hookworms + Ought + Sauna Youth @ O2 Forum Kentish Town | 7.00pm
Ian Mcnabb @ The Slaughtered Lamb | 7.30pm
Kyle Falconer @ Borderline | 7.00pm
Lee Scratch Perry @ Jazz Cafe | 7.00pm
Marion @ O2 Academy Islington | 6.00pm
Moses Boyd @ Islington Assembly Hall | 7.00pm
Moses Boyd Exodus + Obongjayar @ Islington Assembly Hall | 7.30pm
Mr Jukes @ Rich Mix | 8.00pm
Ought + Mohit @ Corsica Studios | 7.00pm
Porridge Radio + Goat Girl @ Secret Location | 8.00pm
Rendez-Vous @ Moth Club | 7.30pm
Slaves + Amyl And The Sniffers + Slowthai + Lady Bird @ Alexandra Palace | 6.30pm
Ultrasound + Electric Soft Parade @ The Lexington | 7.30pm
Wonk Unit + The Restarts + Revenge Of The Psychotronic Man + Pizzatramp + Randy Savages @ 100 Club | 7.00pm
Crush @ Camden Assembly | 9.30pm
John Talabot & The Pilotwings @ Copeland Gallery | 11.00pm
Kollektiv Turmstrasse + Lehar + Sterac + Voiski + Roman Lindau + Roberto @ Fabric | 11.00pm
Locomotive Disco: The Reflex + Rhythm Sister @ Oslo | 9.00pm
Prefuse 73 @ Hangar | 10.00pm

Sunday, 25th November
Benjamin Folke Thomas @ The Lexington | 8.00pm
Chest Pains + Treeboy & Arc + Bo Gritz + More @ The Shacklewell Arms | 4.00pm
Chris Stills @ Borderline | 7.00pm
Eden + Au/Ra @ O2 Academy Brixton | 7.30pm
EFG London Jazz Festival: Bill Laurance & Wdr Big Band @ Southbank Centre | 7.30pm
EFG London Jazz Festival: Melody Gardot @ Southbank Centre | 8.00pm
EFG London Jazz Festival: Nella @ Southbank Centre | 7.45pm
EFG London Jazz Festival: Next Generation Takes Over @ Southbank Centre | 12.00pm
Jon Hopkins @ O2 Shepherd’s Bush Empire | 7.00pm
Kings Of The South Seas + Mg Boulter @ The Slaughtered Lamb | 7.30pm
Lovechild Vogue Ball With Jay Jay Revlon + Hannah Holland + Wes Baggaley + Josh Caffe @ Fabric | 3.00pm
Submariner + Old Swing + Tommy @ The Old Blue Last | 7.00pm
Suff Daddy & The Lunchbirds + Sepalot Quartet @ Archspace | 7.00pm
The Music Of Cream: 50Th Anniversay World Tour @ O2 Forum Kentish Town | 7.00pm
Yazmin Lacey @ Jazz Cafe | 7.00pm
Young Gun Silver Fox @ Sebright Arms | 7.30pm
Christian Viviano + Rapha + Louis Costa + Eder Alvarez + Mario D’Ambrosio @ Fabric | 11.00pm

For 1000s of other events London has to offer check here